تبلیغات
amirali mirsajadi - تصفیه فاضلاب با استفاده از پوست موز

 

با صنعتی شدن جهان مشکل آلودگی خاک و آب توسط فلزات سنگین و ورود آن به زنجیره ی غذایی انسان یکی از بزرگترین مشکلات به شمار می آید.

از فلزات سنگین خطرناک برای حیات انسان می توان به کادمیم، سرب، آرسنیک، جیوه و غیره اشاره کرد که باعث عوارضی مثل نارسایی های قلب، مغز، کبد و ... می گردند. از این رو همیشه دانشمندان به فکر راهکارهایی برای حذف فلزات سنگین از محیط زیست می باشند.                                                             

گروهی از محققان ایرانی، سعید شریفی و همکارانشان در سال 1390  دریافتند که می توان از پوست موز برای حذف  فلزات سنگین موجود در آب استفاده نمود.        به طور کلی حذف فللزات سنگین از محیط های آبی پر هزینه می باشد. ولی استفاده از روش پوست موز برای تصفیه آب، یک روش بسیار به صرفه و کم هزینه است. علاوه بر آن تا 11 بار هم می‌توان از یک پوست موز برای این منظور استفاده کرد.

استفاده از پوست موز برای تصفیه آب به مراتب موثرتر، ارزان‌تر و کم‌خطرتر از به کارگیری تفصیه‌کننده‌های شیمیایی شناخته شده است. البته این روش برای تصفیه آب در خانه‌ها توصیه نمی‌شود. گوستاو کاسترو، محقق مؤسسه علوم زیستی Botucatu در برزیل و یکی از اعضای این تحقیق می‌گوید: «به نظر می‌رسد استفاده از پوست موز، راه حل مؤثر و بی‌خطری باش.                                                                                                                                 

به گزارش نشنال جئوگرافی، او و همکارانش برای انجام این مطالعه پوست موز را خشک و خرد کرده‌اند و آنرا درون محفظه‌هایی از آب با تراکم بالای فلزات سنگین ریخته‌اند. روش دیگری نیز به‌کارگرفته‌شده که تهیه فیلتر از این پوست‌های خشک شده و عبور جریان آب از میان آن بوده است.                                           

جالبست بدانید هر دو روش موفقیت‌آمیز بوده‌اند و پوست موز توانسته بهتر از تصفیه‌کننده‌های شیمیایی فلزات سنگین را از آب جدا کند و در خود نگهدارد.               پژوهش‌های پیشین نیز اثر مثبت استفاده از بقایای گیاهی را در تصفیه آب نشان می‌دهند، در این پژوهش‌ها ترکیبات گیاهی دیگری مانند تفاله سیب و نیشکر، فیبر نارگیل و پوسته بادام‌زمینی مورد استفاده قرار گرفته که هر یک به خوبی می توانسته‌اند آب را از سموم متعددی پاکسازی کنند.


 


طبقه بندی: شیمی،

تاریخ : چهارشنبه 3 آبان 1391 | 07:45 ب.ظ | نویسنده : امیرعلی میرسجادی | نظرات